Stomatologia dziecięca

Nasz gabinet nastawiony jest także na potrzeby najmłodszych pacjentów. Dzieci są naszymi specjalnymi pacjentami i traktujemy je w sposób wyjątkowy. Z własnego doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta dziecka jest najważniejsza, ponieważ rzutuje na całe późniejsze nastawienie do leczenia.

Naszych najmłodszych pacjentów otaczamy szczególną opieką, ponieważ również towarzyszy im strach oraz stres związany z wizytą u stomatologa, a przecież nie do końca rozumieją konieczność leczenia i nie tak łatwo akceptują ją, jak dorosły pacjent.

Pierwsza wizyta jest wizytą adaptacyjną, podczas której lekarz zaznajamia dziecko z gabinetem, personelem, oraz sprzętem wykorzystywanym podczas leczenia.

Leczenie zębów mlecznych

Następnym krokiem jest leczenie. Uzębienie mleczne jest bardo podatne na próchnicę. Dziecko w pierwszych latach życia nie ma wyrobionych nawyków higienicznych i uwielbia słodycze. Dlatego też wizyty u stomatologa powinny być częstsze niż dorosłych.

Dlaczego leczymy zęby mleczne?

  • Utrzymują przestrzeń dla zębów stałych, a ich przedwczesna utrata może doprowadzić do wad zgryzu
  • Zdrowe zęby mleczne zapewniają prawidłowe żucie pokarmów.
  • Dzieci z zębami z próchnicą unikają twardych pokarmów, żują niechętnie, co może zaburzać rozwój szczęk
  • Obecność zębów mlecznych jest konieczna do prawidłowego rozwoju mowy
  • Nieleczona próchnica zębów mlecznych często doprowadza do zapaleń miazgi, stanów zapalnych, czego konsekwencją jest ból, strach i stres przed dentystą

Lakowanie

Dotyczy tylko zębów tylnych, które maja bruzdy. Zalewa się je preparatem fluorowym, który się utwardza jak plombę. „Zaklejenie” bruzdy uniemożliwia w tym miejscu rowój próchnicy. Lakowanie wykonuje się możliwie wcześnie po ich wyrżnięciu. W niektórych przypadkach stosuje się lakowanie poszerzone polegające na delikatnym otworzeniu bruzd za pomocą wiertła.

Lakierowanie

Proces polega na pędzlowaniu wszystkich zębów. Wzmacnia to zęby i chroni przed wystąpieniem próchnicy. Zabieg wykonuje się dwa razy w roku u dzieci starszych, zęby mleczne trzy – cztery razy w roku. Stosuje się w tym celu lakiery fluorowe. Przylegają one do szkliwa i przez dłuższy czas uwalniają fluorki.

Lapisowanie

Zabieg stosuje się w zębach mlecznych, w ubytkach bardzo rozległych i płaskich powstających na gładkich powierzchniach zębów. Polega on na nasycaniu zębów roztworem, który działa bakteriobójczo i powoduje utwardznie rozmiękłych tkanek. Zęby stają się wówczas ciemne i nieestetyczne, ale nie bolą. Zabieg ten jest bezbolesny, wykonywany kilka razy w zależności od potrzeby i powtarzany po kilku miesiacach.