Stomatologia estetyczna

Obecnie stomatologia dysponuje szerokim wachlarzem dostępnych metod pozwalających zmienić kształt, kolor, barwę, położenie zębów – pozwala to na poprawę uśmiechu. Białe, równe, piękne zęby to niewątpliwa oznaka zdrowia i urody. Kształtny, pełny uśmiech tworzy podstawę dla estetyki twarzy. Tym właśnie zajmuje się stomatologia estetyczna – przywracaniem pięknego uśmiechu.

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej:

wybielanie zębów
skaling
piaskowanie
licówki
odbudowa zębów materiałem kompozytowym

Wybielanie zębów:

Metoda nakładkowa – nocne wybielanie zębów za pomocą specjalnego żelu umieszczonego w nakładkach zakładanych na noc na zęby. Efekty widoczne są już po kilku dniach. Nakładki wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Warunkiem koniecznym do wykonania tego zabiegu jest nienaganny stan uzębienia (bez próchnicy, ubytków, itd).

Metoda z wykorzystaniem lampy BEYOND – jest to zabieg jednorazowy polegający na nałożeniu na powierzchnię zębów specjalnego żelu wybielającego, następnie na aktywowaniu go przy pomocy światła o określonej długości fali. Więcej dowiesz się tutaj.

Skaling:

Jest to zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych zwanych potocznie kamieniem nazębnym. Spożywanie dużej ilości kawy, herbaty i palenie tytoniu sprzyja w dużym stopniu powstawaniu kamienia nazębnego. Najczęściej zaleca się przeprowadzanie sklalingu raz na pół roku.

Piaskowanie:

Zabieg polega na usunięciu z powierzchni zębów osadu i powierzchniowych przebarwień przy wykorzystaniu strumienia specjalnego piasku stomatologicznego pod dużym ciśnieniem. Piaskowanie stanowi najczęściej uzupełnienie skalingu. Może stanowić osobny zabieg, jeśli na zębach nie ma kamienia.

Licówki:

To precyzyjne uzupełnienia estetyczne w postaci cienkich płatków mocowane na powierzchniach wargowych lub policzkowych zębów. Mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak kompozyt, czy porcelana.

Licówki pozwalają na:

  • zmianę koloru zębów poprzez pokrycie przebarwień, plam
  • korektę estetyczną kształtu zęba
  • estetyczną odbudowę częściowo utraconego zęba
  • estetyczne zamknięcie szpar pomiędzy zębami